Obec Žabeň

Z HISTORIE VODNÍHO MLÝNA V ŽABNI

OBALKA

Předmluva

Historie je zrcadlem současnosti. Abychom se do něj mohli podívat, jak vlastně vypadá svět, v němž žijeme a mohli pochopit alespoň část toho, co nás obklopuje a v neposlední řadě abychom poznali, odkud jsme my sami vyšli, musíme toto zrcadlo, zamlžené časem a rozbité zapoměním, nejprve sestavit. K tomu nám ale nepostačí posbírat jen kusy vzácného skla – události, které pohnuly světem, osobnosti, jejichž osudy jsou vepsány do světových dějin. Pokud se chceme dobrat uspokojivého výsledku a seskládat tyto zbytky do celku musíme se potýkat se směsicí různorodých střípků, zdánlivě titěrných a bezvýznamných a pomalu kousek po kousku sestavovat mozaiku dějin. Tato skleněná drť představuje zdánlivě malé a bezvýznamné osudy lidí a věcí, zapadlé do hlubin dějin, fakta i mýty, které se nevešly do učebnic dějepisu a které se dost možná již ve své době zdály nepodstatnými. Je třeba každý takovýto střípek hledat, zvednout jej, oprášit a vyplnit jimi místa mezi „tím velkým“, místa dosud zející prázdnotou. Můžeme si být jisti, že ta námaha stojí za to. Pohled do pestrého kaleidoskopu dějin budiž nám náležitou odměnou.

Tato kniha by nemohla nikdy vzniknout, nebýt obrovské práce, úsilí a času mého dědečka, který se po celý svůj život snažil předat nám poselství dávných generací, shromážděné v rodinné kronice, kterou vytvořil společně s modelem rodného mlýna. Tuto knihu, která své informace čerpá, právě z výše uvedené kroniky bych proto rád věnoval jako poděkování MUDr. Janu Naiserovi -  poslednímu z přímé větve Naiserů mlynářů Žabeňských, který po celý život pátral po těchto střípcích svého rodu a sestavil tak onen pomyslný kaleidoskop do kterého nyní můžeme díky němu společně pohlédnout.

Kompletní publikaci si můžete stáhnout: Kompletní publikace

podpořené projekty