Navigace

Obsah

 

 

Stránka

Změna: Nadcházející zasedání zastupitelstva obce je přesunuto do sálu Kulturního domu


Změna: Nadcházející zasedání zastupitelstva obce je přesunuto do sálu Kulturního domu

Důvodem pro změnu místa zasedání zastupitelstva je uzavření zasedací místnosti obecního úřadu pro účely uskladnění nutného vybavení Základní školy, jejíž budova včetně vnitřních prostor, prochází rozsáhlou rekonstrukcí.

Zasedání zastupitelstva obce se uskuteční 27. června 2012 v 18.00 v sále Kulturního domu. Pozvánku s navrženým programem jednání naleznete na jiném místě.

Všichni občané, kteří mají zájem se seznámit s aktuálním děním v obci, nebo položit otázky svým zastupitelům, jsou srdečně zváni.

 
Bc. Martin Válek
místostarosta obce

 


21. 6. 2012

Jak to bylo vlastně s tou žabeňskou poutí


Všem, kteří hlasovali v anketě, která se věnovala otázce "Co bylo typické pro žabeňskou pouť" děkuji a pokusím se vám nyní prostřednictvím vzpomínek mojí babičky, Irenky Válkové, popsat jak vlastně před mnoha lety probíhala žabeňská pouť. koblihy

Babička na pouť vzpomínala opravdu s láskou a bylo vidět, že jí tato událost zůstala opravdu pevně vryta do paměti. Každý rok na svatého Šebestiána, 20. Ledna, konala se v Žabni pouť a byla to opravdu velká sláva. V každé chalupě bylo zvykem, že mámy a babičky smažily koblihy. Lidé se pravidelně scházeli před největším statkem v Žabni, pana Tylečka, aby se poté spolu vydali v procesí na mši do paskovského kostela. Před statkem už hráli muzikanti, kteří poté všem vyhrávali do kroku. Na cestě do kostela se zpívalo, tancovalo a nejednou se stalo, že muzikantům v silném mrazu zamrzly trumpety. To potom v první paskovské chalupě se trumpety rozmrazovaly horkou vodou, aby mohli dále troubit a hrát do kroku. Před procesím se nesl kříž.
 

Po mši se ještě celá chasa zastavila u pana Tylečka na statku, kde už panímáma připravila malé občerstvení v podobě teplého čaje, párků a mohlo se jít oslavovat do hospody ke Stachům, kde celá pouťová oslava pokračovala až do rána. Bylo by určitě krásné tuto žabeňskou tradici obnovit. Co myslíte?
 

Omlouvám se, pokud je snad toto vyprávění v něčem nepřesné. Přeci jen babička již nemá takovou jiskrnou paměť jako za mlada, přesto mě velmi těšilo na tyto časy spolu s babičkou zavzpomínat.
 

Díky Martin Válek
 

 

 


30. 1. 2012

Stránka